loading

مسایل پیش روی مدیران منابع انسانی در ایران

2:4 چهارشنبه 06 تیر 97
مسایل پیش روی مدیران منابع انسانی در ایران

مسایل پیش روی مدیران منابع انسانی در ایران

مسایل پیش روی مدیران منابع انسانی در ایران

فروغ صراف زاده

واحد منابع انسانی یا همان HR در سازمانها، شرکتها و مجموعه های بزرگ و کوچک که گاه با امور رفاهی کارمندان و یا کارگذینی و وصول و مطالبات اشتباه گرفته می شود علاوه بر تامین امور مادی و جذب و استخدام و پرداخت حقوق و مزایا وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که گاه کمتر شناخته می شوند و در سایه ی مهجور ماندن وظایف اصلی شان نادیده گرفته می شوند.

از جمله وظایف مدیران منابع انسانی می توان به مدیریت موثر و مبتنی بر افراد، ارزیابی عملکرد کارکنان، گسترش مواردی که عملکرد فردی و سازمانی را ارتقا می دهد،افزایش نوآوری، خلاقیت و انعطاف پذیری لازم برای افزایش رقابت و اعمال رویکردهای جدید در طراحی فرآیند کار، برنامه ریزی، توسعه حرفه ای و تحرکات بین سازمانی و همچنین مدیریت پیاده سازی و ادغام فناوری از طریق بهبود کارایی، آموزش و ارتباط با کارکنان اشاره کرد.

اما آنچه که در کشور ما کمتر به آن توجه شده مدیریت عاطفی فرآیند جذب و استخدام و نگهداشت نیروی کار است که علاوه بر کارکنان چالش هایی را پیش روی مدیران منابع انسانی نیز قرار داده است. در این رابطه با چند تن از مدیران منابع انسانی در سازمانهای نسبتا بزرگ همصحبن شدیم . چالش هایی که مطرح و مورد بحث قرار داده شد حاکی از کم ثباتی نسبی نیروی کار و سردرگمی نیروهای تازه فارغ التحصیل بود. آنچه در ادامه می خوانید برخی مباحث مطرح شده در گپ و گفت این مدیران با خبرنگار ماست.

سعید بختیاری از مدیران بخش تولید لبنیات در کشور،نگهداشت کارکنان را از بزرگترین چالش پیش روی منابع انسانی در ایران دانست و برعکس تصور عامه از عدم امنیت شغلی، آن روی سکه یعنی تعهد قلبی کارکنان به سازمان را موضوعی مهم دانست که با جدیت کمتری در ایران دنبال می شود .وی همچنین، نیروهایی که در حین فعالیت در سازمان وسوسه هایی برای خروج و تغییر شغل دارند را برای برنامه های بلند مدت سازمان مخرب شمرد.

از سویی مولایی از مدیران منابع انسانی در بخش دانش محور، عدم همسو بودن تفکر مدیران ارشد با مدیران منابع انسانی را به اصطلاح چوب لای چرخ توسعه منابع انسانی دانست و گفت با توجه به اینکه نیروی های بخش دانش محور عمدتا از نوابغ و نخبگان علمی کشور هستند و فرصت هایی برای خروج از کشور و شرایط کار بین المللی پیش رو دارند عدم مدارا با آنها به سرعت این قشر را دلشکسته و دلزده خواهد نمود و ادبیات اشتغال در مورد این قشر نیروی انسانی فرهیخته ب طور قطع متفاوت است.

احمد زاده از مدیران ارشد بخش تولید منسوجات و کالای خواب، عدم طبقه بندی صحیح و شرح وظایف واحد های سازمان را دیگر چالش ها برشمرد و اذعان داشت متاسفانه مدیریت منابع انسانی ر سازمانهایی که کوچک و لاغر و ادغام می شوند خلاصه می شود به مدیران مالی و گاه یک کارشناس برای جذب و استخدام و روال انجام قطع همکاری ها که منابع انسانی را از وظایف اصلی اش فرسنگ ها دور می کند و تعریف درستی از این واحد و کارکرد آن در عمل وجود ندارد.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد مسایل پیش روی مدیران منابع انسانی در ایران