loading

چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟

2:16 چهارشنبه 06 تیر 97
چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟

چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟

چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟/ بازنشر از اقتصاد ایده آل

فروغ صراف زاده

کارشناس روابط عمومی تجاری و برند

فروش به عنوان سنتی ترین مدل کسب و کار دقیقا همان هدفی است که در هر کسب و کاری دنبال می شود. فروش همان چیزی است که برای کسب و کار ها سودآور است و استخدام نیرو برای این وظیفه در چگونگی و کیفیت و کمیت فروش تاثیر گذار است.

استخدام نیرو برای فروش چالشی است که همواره کسب و کارها را با تشویش و دودلی مواجه می کند. اگر آگهی های نیازمندی شغلی را با دقت مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده اید که برخی شرکت ها و بنگاه های تجاری همواره برای جذب نیروهای فروش آگهی ثابت دارند و مدام آن را تکرار می کنند. سوال اینجاست که چه عامل یا عواملی باعث می شود که نیروهای فروش در هر مجموعه و سازمان به سرعت جا به جا شوند، ترک کار کنند یا متاسفانه عذرشان خواسته شود. در ادامه به برخی دلایل ناموفق بودن جذب نیروهای فروش کارآمد می پردازیم.

فارغ التحصیلان دانشگاهها و مرکز آموزشی و افرادی که هنوز تجربه ای در بازار کار ندارند اغلب برای کسب تجربه و ایجاد سابقه کار و بیمه به کار در شرکت هایی رو می آورند که محصولی برای فروش دارند و همواره به نیروهایی با عنوان شغلی بازاریاب حضوری و تلفنی و کارشناسان فروش نیاز دارند. این شرکت ها با درج آگهی های انگیزاننده و وعده دادن در مورد حقوق مکفی و گاه نامحدود این نیروهای جوان را جذب می کنند. این روال از سوی کارفرما و نیرو معمولا با شکست مواجه می شود. متاسفانه شرکت های فراوانی این نیروها را تا مدت ها با کمترین حقوق و مزایا در استخدام خود دارند و اندکی بعد به دلیل ناکارآمد بودن اخراج می کنند.

امتیازهای پلکانی و انگیزشی غیر منطقی از سوی کارفرما نیز از این جمله عوامل است. گاه از سوی کارفرما شرایط کسب درآمد به گونه ای دور از ذهن و رویایی تعریف و تبیین می شود که به علت عملی نبودن موجب دلسردی و ترک کار نیروهای فروش می شود.

هدف گرفتن عزت نفس و کرامت انسانی نیروی کار از دیگر عوامل ناموفق بودن فرآیند جذب و ادامه کار نیروهای فروش است. متاسفانه دیده شده که کارفرما در جهت منافع کسب و کار؛ از نیروی کار می خواهد که به هر نحوی شده اهداف را عملی کنند و گاه نیرو، کارهایی که در زندگی روزمره جزء خط قرمز های اخلاقی و رفتاری می داند را باید عملی کند که همین موضوع موجب اختلال در روال های سالم شغلی می گردد.

با این وجود همیشه راهکارهایی برای بهبود جذب و استخدام نیروی فروش وجود دارد. لازم است افرادی که برای این عنوان شغلی استخدام می شوند؛ برون گرا و خوش برخورد، خوش پوش با ظاهری متین و آراسته، مودب و کاردان و با فن بیان و معلومات کافی برای پاسخ به سوال هر مشتری احتمالی باشند. قبل از استخدام نوع کار به خوبی برایشان توضیح داده شود. مثلا اینکه فروش حضوری است یا غیر حضوری، مشتریان از چه اقشاری هستند. کالا و خدمتی که فروخته می شود دقیقا چیست. رقبا و همکاران و ذینفعان مجموعه چه کسانی هستند. نمونه های مشابه این کالا با چه عناوین و کارکردی به فروش می رسند و ...

بهترین کاری که گردانندگان یک مجموعه برای کارمندان به ویژه نیروهای فروش می توانند انجام دهند بالا بردن سطح آگاهی این افراد در مورد محصول و امر فروش و فرهنگ آن سازمان است. کارشناسان فروش یک مجموعه اگر در شان و شخصیت آن برند رفتار نکنند شخصیت برند را برای همیشه خدشه دار خواهند نمود. پس توصیه می شود بهترین و با تجربه ترین نیروها در این بخش قرار گیرند تا اولین و آخرین هدف هر کسب و کار یعنی فروش به خوبی دنبال شود. از آن رو فعال نگاه داشتن نگرش آموزش مستمر برای کارکنان همواره بازده خوب و قابل قبولی داشته است . چنانچه می بینیم بهترین و موفق ترین مجموعه ها همواره در حال به روز سازی اطلاعات و معلومات فردی و اجتماعی نیروی انسانی خود هستند و ارتباطی معنادار میان حرفه ی فروش و روانشناسی اجتماعی ایجاد شده است.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟