loading

کسب و کار هنر از تخته شاسی تا پخش زنده شبکه سه سیما

22:7 دوشنبه 27 فروردین 97
کسب و کار هنر از تخته شاسی تا پخش زنده شبکه سه سیما

کسب و کار هنر از تخته شاسی تا پخش زنده شبکه سه سیما

کسب و کار هنر از تخته شاسی تا پخش زنده شبکه سه سیما

فروغ صراف زاده

مشاور روابط عمومی تجاری و برند

در ادامه گفتگو با نمایندگان اصناف و مشاغل با هنرمندی همصحبت شدیم که کسب و کار هنر را از آموزش تا امور فنی پخش زنده شبکه سه تجربه کرده و سطوح مختلف از درآمد فعالیت های هنری را در کارنامه ی خود دارد.

پوریا مختاری از دوره هنرستان تا کارشناسی ارشد در رشته گرافیگ تحصیل کرد.به گفته ی خودش، از نظر شغلی همزمان با تحصیل پیوسته مشغول به کار بود. در دوره کاردانی به علت مهارت نسبی در کنترل ابزار های دیجیتال به تدریس در هنرستان ها مشغول شد و می گوید حتی کلاس های ضمن خدمت فرهنگیان را هم به این سابقه تدریس در آموزش و پرورش باید اضافه کرد. مدتی به عکاسی در آتلیه مشغول بود و مدتی هم در یکی از بخش های انتشاراتی آستان قدس مسئولیت پست مدیر هنری را بر عهده داشته است. در دوره ای دیگر در روزنامه ملت دبیر سرویس عکس بود و مدت پنج سال است که در دانشگاه های هنر علمی کاربردی یا موسسات آموزش عالی سطح کشور مشغول به تدریس دروس کارگاهی گرافیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. به طور پیوسته با صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در شبکه سوم سیما فعالیت دارد و زمینه همکاری تخصصی اش؛ گرافیک متحرک است. خبر نگار ما در مورد اوضاع درآمد معیشت هنری با وی گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانیم.

شما از تدریس در دانشگاه تا کار در رسانه ی ملی تجربه کار فنی و هنری دارید، کدامیک به نظر شما حرفه ای تر و به ایده آل های شغلی شما نزدیک تر بود؟

تجربه کار در صدا و سیما. متاسفانه موسسات و مراکز آموزش عالی بستر مناسبی برای آموزش و یا حرفه ای گری را فراهم نمی کند. در سازمان صدا و سیما هر چند بسیاری از بخش ها و عوامل به دنبال پیشرفت نیستند و یا انگیزه کافی ندارند اما اگر به این سازمان به چشم یک فرصت نگاه کنیم بستر مناسبی برای تجربه اندوزی و توام کردن علم و عمل پیدا خواهیم کرد خصوصا که مستقیم با مخاطب در تماس هستیم و بازخورد ها را به عینه لمس می کنیم که این بسیار لذت بخش است.

کار هنر و گرافیک در پخش زنده برنامه ها چه جایگاهی دارد؟

پاسخ این سوال شما بستگی به نوع برنامه و محتوای رسانه ای دارد. گرافیک یک ابزار انتقال پیام است و در رسانه تلویزیون زمانی به کار می رود که نتوان اطلاعات را با تصاویر ویدیویی منتقل کرد. به طور مثال در پخش زنده یک رویداد ورزشی به دلیل بالا بودن نبض و جریان اتفاقات می بایست از عنصر گرافیگ به عنوان یک مکمل در انتشار اطلاعات استفاده برد. امروزه در برخی از رویداد های ورزشی زنده همچون مسابقات فرمول یک یا رقابت های بسکتبال و یا المپیک ها گرافیک نزدیک به نیمی از اطلاعات مورد نیاز مخاطب را منتقل می کند. البته در مبحث ویرایش رنگ یا جلوه های ویژه گرافیک بازهم جایگاه متفاوت و مهمی نیز دارد.

درآمد کدامیک از شغل هایی که تا کنون داشته اید برایتان رضایت خاطر بیشتری ایجاد کرده است؟

درامد طراح گرافیگ متحرک. متاسفانه افراد غیر متخصص زیادی در رشته گرافیک وارد شده اند که نه تحصیلات دارند و نه استعداد. فقط به صرف کار و درآمد وارد این کار شده اند و آسیب جدی به فضای کسب و کار رسانده اند. این قشر به دلیل نداشتن تخصص کافی هنوز نتوانسته اند وارد حوزه گرافیک متحرک یا موشن گرافیک بشوند و از این نظر حوزه گرافیک متحرک هم برای رسانه های آینده مناسب است و هم بازار بکر تری دارد.

چگونه توانستید با صدا و سیما وارد کار بشوید؟

بدون هیچ گونه رابطه و سفارش به آنجا رفتم برای تکمیل پایان نامه کارشناسی ارشد در حوزه گرافیک متحرک، البته به دلیل اینکه تجهیزات و شیوه عملکرد ما در کشور بسیار قدیمی است نتوانستم کمک زیادی به دست آورم. حتی یادم هست در کتابخانه دانشگاه هم موضوعات به روز و بکر پیدا نمی شد و از هر نظر منابع آکادمیک و میدانی از آنچه که باید، بسیار قدیمی تر بود. در بخش عملی پایان نامه خود تصمیم گرفتم گرافیک پخش زنده فوتبال برای لیگ ایران تولید کنم. پس با توجه به کاستی ها و امکانات موجود به بررسی شرایط و نحوه عملکرد تیم های تولیدی پرداختم و بر اساس نیازهای آنها به ساخت اولین گرافیک رسمی لیگ برتر فوتبال کشور اقدام کردم.

شرایط ایده آل کار هنرمندان چگونه شرایطی است

شرایطی است که مورد حمایت دولت و سازمانهای فرهنگی قرار گیرند. به طور مثال بنده معاف از مالیات هستم. با هر نهادی که کار می کنم به هیچ وجه این قانون ا رعایت نمی کنند و معافیت مالیاتی مشاغل فرهنگی را رعایت نمی کنند. یک هنرمند حتی نمی تواند با کارفرما وارد بحث شود. یعنی قوانین ما به اندازه کافی نسبت به هنرمندان بی اعتنا هست و در بخشی هم که مقداری توجه شده متاسفانه قانون رعایت نمی شود. همچنین هنرمندان هر رشته باید تحت لوای فعالیت های صنفی عمل کنند.چطور ساخت یک آپارتمان نیاز به امضای مهندسین طراح و ناظر و اجرا دارد اما در عرصه فرهنگ نیازی نیست یک محصول فرهنگی توسط سازمانی متشکل از هنرمندان ارزیابی شود؟ آیا این وضعیت که هر کسی امروزه شده یک طراح گرافیک مطلوب جامعه است؟ اگر سازمانی وجود داشته باشد که بر فعالیت ها نظارت کند دیگر شاهد ان نیستیم که افرادی از حوزه های دیگر وارد این عرصه شوند با این تفکر که این عرصه زیبا و چشمنواز است. امروزه همه دوست دارند طراح گرافیک باشند. دانشگاه ها تعداد زیادی فارغ التحصیل دارند. اما پنج درصد آنها هم به بازار کار نمی رسند چون دانشگاه، آنها را برای بازار کار آماده نمی کند و این شرایط مطلوبی نیست. من چون مدرس دانشگاه هستم در هر کلاس بیست نفری شاید دو و سه دانشجو مستعد بتوان یافت که امیدی به آینده آنها بتوان داشت. اگر دانشگاه و نهاد های فرهنگی فکری به حال هفده نفر دیگر نکنند در آینده مدارک آنها قاب می شود و روی دیوار جا می گیرد و به صف بیکاران می پیوندند. همچنین هنرمندان نیاز به بیمه دارند و همچنین حمایت بیشتر بخش دولتی. حمایت کنونی اصلا کافی نیست و پاسخگوی دوران بازنشستگی یک هنرمند نیست.

در آگهی های استخدام می بینیم که درج می کنند ارایه مدرک دانشگاهی مهم نیست. ارایه نمونه کار مهم نیست. جنسیت مهم نیست. تخصص مهم نیست. این خنده دار است. این شرایط ایده آل باز برای کار هنرمندان تازه وارد نیست، در این میان هر کس با پول کمتری قانع شد همان فرد سفارش و کار را جذب می کند.

از دلایل اصلی پولساز نبودن رشته هنر در کشور ما چیست؟

در وهله اول هر فرد باید نیازهای اولیه ی خود مانند؛ خوراک و پوشاک و مسکن خود را تامین کند و پرداختن به هنر در ورای این امکانات است. در شرایط اقتصادی نا مطمین نمی توان به یک گرسنه اثر هنری فروخت. یکی دیگر از دلایل این است که هنر نه تنها مورد حمایت نیست بلکه مورد تعرض قرار می گیرد و هنرمند پیوسته باید به فکر به دست آوردن پول باشد تا ارتقای کیفیت هنری آثار خود. در وضعیت کنونی شما در هر خیابان بیش از ده بنگاه املاک مشاهده می کنید که کار آنها واسطه گری فروش زمین و مسکن است. اما آیا به همین تعداد فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی می بینید؟ متاسفانه شرایط کنونی به نفع دلالان است نه هنرمندان.

اگر قرار بر این باشد که شخصا کارآفرینی کنید و به اصطلاح برای خود کار کنید چگونه شغلی در همین عرصه خواهید داشت؟

به عنوان کارآفرین ترجیح می دهم وارد عرصه تبلیِغات شوم. این خود نیازمند اقتصاد پویا در کشور است و آژانس های تبلیغاتی هم در حال حاضر توان رقابت با برخی از بزرگان این صنعت را ندارند زیرا همه مورد حمایت و در زیر چتری امن در این رشته قرار ندارند.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد کسب و کار هنر از تخته شاسی تا پخش زنده شبکه سه سیما