loading

بازیابی کسب و کار پس از تعطیلات نوروز

21:45 دوشنبه 27 فروردین 97
بازیابی کسب و کار پس از تعطیلات نوروز

بازیابی کسب و کار پس از تعطیلات نوروز

بازیابی کسب و کار پس از تعطیلات نوروز

فروغ صراف زاده

مشاور روابط عمومی تجاری و برند

تعطیلات نسبتا طولانی نوروز به پایان رسیده و سال کاری 1397 آغاز شده است. طبیعی است که کارمندان دچار رخوت و افت انرژی ذهنی باشند چرا که بیوریتم و نظم ساعت خواب و بیداری شان تغییر کرده و مانند گذشته نیست و این افت انرژی در صورتی که مدیریت نشود ممکن است اثرات منفی در مورد نتایج کاری سال جدید در پی داشته باشد. آنچه در ادامه می خوانید چند توصیه برای کارفرمایان و گردانندگان کسب و کارها است تا به بهبود شرایط و بازگشتن به روزهای پر انرژی محیط کار کمک کند.

زمان طلایی برای برگزاری کلاسهای انگیزشی ها

می توانید با اختصاص فضایی کوچک در محیط کار از یک معلم انگیزشی موفقیت و کسب و کار دعوت به عمل آورید تا در قالب سمینار یکروزه برای کارکنان در تبین اهداف شرکت برای کارکنان نقش داشته باشد. مطمین باشید اختصاص یک روز کاری به این دست جلسات و کلاسها لطمه ای به روال روتین کار وارد نخواهد ساخت چرا که کارکنان از لحاظ روحی و انگیزشی تغذیه خواهند شد و روزهای بعدی را با انرژی بیشتر به کار و فعالیت خواهند پرداخت.

مسیولیت های جدید برای کارمندان

کارکنان ممکن است امتداد روال سابق کاری را خسته کننده و بی نتیجه بدانند و کمتر تمایلی به انجام آن داشته باشند. با بازنگری در شرح وظایف و تغییر مسیولیت ها، وظایف از یکنواختی خارج شده و تلاش کارکنان برای وفق با کارهای تازه فضای کاری را سرزنده و پویا تر خواهد کرد. چه بسا اگر این تغییر ارتقا و تغییر سطح شغلی باشد، ممکن است، جهشی در عملکرد کارکنان ایجاد کند.

وصول و مطالبات نتیجه ای جز رخوت بیشتر در پی نخواهد داشت

کارفرمایان ممکن است سال کاری تازه را با تمرکز روی باقیمانده وصول و مطالبات سال پیشین آغاز کنند؛ که در بیشتر مواقع ناکام می مانند چرا که دیگر همکاران و کسب و کارهای مشابه نیز در رخوت پس از تعظیلات به سر می برند و آمادگی تسویه حساب ندارند و تماس برای پیگیری مطالبات اگر با تبریک سال نو همراه باشد نمود خوبی ندارد. بهتر است یکی دو هفته برای پیگیری های مالی صبر کنیم.

تغییر در چیدمان محیط کار

با ایجاد تغییرات در دکوراسیون و چیدمان محیط کار می توان کاملا فضا را تغییر داد و روحیه مراجعین و کارکنان را دستخوش تغییرات مثبت نمود. تغییر جای میزهای کار، غذا خوری و اتاق انتظار ارباب رجوع از این دست تغییرات است. اگر محل قرارگیری سیستم ها و کانتر ها ثابت طراحی شده است می توان؛ با قرار دادن گیاهان و گلهای تازه به فضا شادابی بخشید. فراموش نکنید که ساعت های دفتر را طبق ساعت رسمی چک کنید مبادا هنوز طبق زمان سال قبل تنظیم شده باشد و نظم امور را بهم بزند.

سر و سامان دادن به گیفت های نوروزی

اگر تا آخرین ساعات کاری سال قبل مشغول ارسال هدایای نوروزی برای همکاران و مشتریان بوده اید بهتر است به بهانه چک کردن رسیدن این هدایا با شرکتها و اشخاص گیرنده تماس کوتاهی برقرار کنید و اگر لازم بود تعداد بیشتری از این هدایا برایشان بفرستید. ممکن است کلا ارسال هدایا را برای سال جدید نگه داشته باشید. روزهای ابتدای سال کاری، فرصت خوبی برای این کار است و هنوز آنقدرها برای تبریک و هدیه به شرکای تجاری و مشتریان دیر نشده است.

برای سال مالی مهیا شوید

با نزدیک شدن به سال مالی شرکتها در نیمه اول سال، بهتر است همزمان با شروع سال کاری جدید رویه و روال تازه و فشرده تری برای واحد مالی و حسابداری تعریف و تبیین کنید تا در یکی دو ماه آینده فشار کار کنترل شود. تیم مالی می تواند از روزهای خلوت اول سال برای جمع بندی دفاتر مالی سال گذشته به بهترین نحو بهره بگیرید. مراقب باشید در این ایام که تازه سال کاری آغاز شده کارکنان را مجبور به اضافه کاری نکنید.

هوای بهاری فرصتی طلایی برای تقویت حس همبستگی سازمانی

می توانید از هوای دلپذیر بهاری برای اردوها و گردش های سازمانی استفاده کنید. فراموش نکنید که گروههای غیر رسمی و حس خوشایند مشارکتهای گروهی که در این گردش ها ایجاد می شود در بهبود زنجیره های کاری بین واحدها در روزهای کاری آینده، نیز تاثیر گذار است.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد بازیابی کسب و کار پس از تعطیلات نوروز