loading

چگونه می توان پردرآمد ترین گرایش مهندسی کامپیوتر(شبکه) را دنبال کرد ؟

16:47 جمعه 17 فروردین 97
چگونه می توان پردرآمد ترین گرایش مهندسی کامپیوتر(شبکه) را دنبال کرد ؟

چگونه می توان پردرآمد ترین گرایش مهندسی کامپیوتر(شبکه) را دنبال کرد ؟

چگونه می توان پردرآمد ترین گرایش مهندسی کامپیوتر(شبکه) را دنبال کرد ؟

سعید یاری

کارشناس سیستم های نرم افزاری

در تمام شرکتها و موسسات متوسط و بزرگ کارشناسان شبکه در کنار دیگر تکنسین ها و متخصصان فنی حضور دارند و نیاز روزانه سیستم های کامپیوتری را هموار می سازند. متخصصانی که حالا دیگر نبودشان مانع جدی برای ادامه ی روال های کاری و تهدیدی مهم برای بخش انفورماتیک و سیستم های اداری به شمار می آید. متخصصانی که نقش حیاتی در سازمانها به عهده دارند. رشته شبکه با توجه به دشواری ها و پیچیدگی هایی که دارد شیفتگان فراوانی نیز دارد. در ادامه توضیح می دهیم که صاحبان این مهارت و شغل پردرآمد از چه مسیر یادگیری عبور می کنند و لازم است پیش از ورود به بازار کار چه مهارتهایی را کسب کنند.

تحصیل آکادمیک

از ما بسیار سوال می شود که " چگونه می توان در این گرایش (شبکه) تحصیل کرد؟ " با ذکر این نکته شروع کنم که دفترچه های مقطع کارشناسی ارشد برای کنکورهای پس از سال 1396 تغییر کرده و در حال حاضر به متقاضیان یک دفترچه جامع از سوالات داده می شود که شما باید براساس رشته تخصصی مورد علاقه خودتان دروس عمومی و تخصصی مربوط رو تست بزنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دفترچه راهنمای کنکور مراجعه نمایید.

گذراندن دوره خارج از دانشگاه

برای گذراندن دوره های خصوصی نیز می توانید به موسسات معتبر در سطح استان مراجعه کرده و با توجه به علایق خود با یکی از دوره های موجود شروع کنید که البته باید در سطح اول دوره Network Plus و در سطوح بعد یکی از دوره های مربوط به مایکروسافت، میکروتیک، سیسکو و ... را انتخاب و شروع به فراگیری و فعالیت در آن زمینه نمایید.

البته پیشنهاد ما به علاقه مندان، این است که پیش از هر چیزی تصمیم بگیرند که می خواهند در کدام یک از حوزه های شبکه مشغول به فعالیت شوند. حوزه ها شامل: شبکه های سلولی اینترنت اشیا، بخش تامین امنیت شبکه، پیاده سازی ساختار شبکه، بخش مسیر یابی یا Routing، بخش راه گزینی یا Switching یا در حوزه هایVOIP و Data Center.

سپس در گام اول دوره های پیش نیاز که شامل Network Plus هست را بگذرانند. سپس وارد دوره های سیسکو شوند و یکی از دوره ها را انتخاب و سطوح مبتدی تا پیشرفته که در سه سطح به ترتیب از چپ به راست CCNA – CCNP – CCIE می باشد را پشت سر بگذارند.

البته متقاضیان می توانند به صورت ترکیبی هم از دوره های میکروتیک و سیسکو بهره مند شوند که برای راهنمایی بیشتر می توانند به مشاوران متخصص حاضر در موسسات مراجعه نمایند.

برای حوزه نرم افزاری شبکه هم نرم افزار شبیه ساز CISCO Packet Tracer و GNS 3 و NS 2 موجود می باشد که در گام اول باید با نرم افزار سیسکو به صورت پیش نیاز فراگیری را شروع کنند.

دلیل اینکه دوره های سیسکو را انتخاب کردم این بود که سیسکو دارای محدودیت گستردگی شبکه حتی در سطح بین کهکشانی هم نیست و تا هرجایی که بخواهید قابل توسعه است. متخصصان دنیای سیسکو از درآمد و امنیت شغلی بالاتری برخوردار هستند و از شیرینی محتوایی خاصی نسبت به سایر دوره ها و دروس مشابه برخوردار است.

استعداد و هوش و ذکاوت فقط یک درصد از موفقیت شما در این رشته را تضمین می کند و باقی 99 درصد آن به تلاش و تلاش و تلاش و بازهم تلاش و ممارست شما در امر یادگیری بستگی دارد.

توصیه ما به علاقه مندان شبکه این است زمانی که در اختیار دارند و عمر خود را سرمایه کنند. در پی یادگیری مستمر و مطالعه باشند، جاهایی که زبان لازم بود، زبان بخوانند، کتاب های حوزه شبکه را مطالعه کنند، ممارست به خرج دهند و یک متخصص تمام عیار شوند. دنبال کار نباشند بلکه کار به دنبال آنها خواهد آمد.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد چگونه می توان پردرآمد ترین گرایش مهندسی کامپیوتر(شبکه) را دنبال کرد ؟