loading

دانش آموختگان سینما و کارگردانی به چه کارهایی مشغولند و اوضاع کسب و کارشان چگونه است؟

2:31 یکشنبه 29 بهمن 96
دانش آموختگان سینما و کارگردانی به چه کارهایی مشغولند و اوضاع کسب و کارشان چگونه است؟

دانش آموختگان سینما و کارگردانی به چه کارهایی مشغولند و اوضاع کسب و کارشان چگونه است؟

به بهانه سپری شدن جشنواره فیلم فجر؛

دانش آموختگان سینما و کارگردانی به چه کارهایی مشغولند و اوضاع کسب و کارشان چگونه است؟

فروغ صراف زاده

مشاور روابط عمومی تجاری و برند

چه بسیارند؛ دانش آموختگان با استعداد رشته های هنری مانند سینما و کارگردانی که با عشق و علاقه و تلاش فراوان در بهترین دانشگاههای کشور تحصیل کرده اند اما در بازار کار هنوز جایگاه شایسته ای نیافته اند.

این دانش آموختگان با توجه به مهارت و روحیه هنرپردازی که دارند در مشاغلی مانند طراحی لباس،تدوین فیلم و موسیقی،گویندگی و اجرا،بازیگری و کارگردانی فیلم و تئاتر، ساخت انواع تیزر و فعالیت هایی از این دست اشتغال دارند اما سوال اینجاست که این مشاغل در واقع ارضا کننده دانش و تجربه تحصیلی آنان هست یا خیر و شرایط ایده آل و شایسته ی کسب و کار، برای این قشر فرهیخته و ارزشمند چگونه شرایطی است. به بهانه سپری شدن ایام جشنواره فیلم فجر که کارزاری بود برای هنرمندان و هنردوستان، با خانم عفت تقی پور صمیمی؛ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشکده سوره همصحبت شدیم. در ادامه پرسش پاسخ خبرنگار ما با این هنرمند را می خوانید.

دانش آموختگان رشته سینما و کارگردانی به چه فعالیت های مشغولند؟

برخی به دلیل شایستگی و گاه روابط وارد بازار کار رسمی سینما می شوند،عده ی بیشتری ادامه تحصیل می دهند و عده ای با برگزاری پرفورمنس آرت یا تئاتر های شخصی روزگار می گذرانند.البته فارغ التحصیلان کافه دار را نباید فراموش کرد.

موفق ترین شغل در حال حاضر برای آنها چیست؟

قطعا موفق ترین شغل،شغلی مرتب با گرایش تحصیلی آن هاست، نکته اینجاست که چقدر شرایط فراهم می شود تا به شغل دلخواه برسند. در بهترین حالت بدون حمایت دیگران و با هزینه ی شخصی فیلم های کوتاه یا مستند می سازند.

به نظر شما چه عاملی باعث موفقیت در این رشته است؟

قطعا اولین عامل سواد و تخصص است،اما گاهی رابطه عامل تأثیر گذارتری است.

دولت برای حمایت از فیلمسازان و سینما گران چه خدماتی دارد؟

سازمان های زیادی در این زمینه فعالیت دارند،مانند سازمان سینمایی فارابی،مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،موسسه اوج و حوزه ی هنری وغیره همه ی این سازمان ها سیاست ها و اهدافی دارند که حتما فیلمساز باید با آن سیاست ها همسو باشد.

بازار کار برای این رشته ها چقدر با شرایط ایده آل فاصله دارد؟

شرایط ایده آل برای فارغ التحصیلان قطعا این است که با توجه به شایستگی،بینش،سواد و تجربه ی در خور وارد سیستم رسمی سینما شوند،اما به ندرت این اتفاق می افتد. فارغ التحصیلانی که کفش آهنین پوشیده اند و به دفاتر مختلف برای ارائه ی کار می روند و با بودجه ی شخصی فیلم کوتاه ساخته اند می توانند خود را به این بازار برسانند.من رابطه را در این سوال مد نظر قرار ندادم.

موفق ترین شغل در حال حاضر برای آنها چیست؟

پاسخ دقیقی برای این پرسش ندارم ،چون اطلاع دقیقی از گردش مالی در سینما ندارم.شاید تهیه کننده ها ،شاید بازیگران،شاید گارکردانان و فیلمنامه نویسان شهره، البته همه آنچه که مطرح می کنم به عنوان یک فارغ التحصیل است که راهش به سینما باز نشده و از بیرون به فضا نگاه می کند.

آیا بین بازار کار برای مردان و زنان تفاوتی هست؟

مسلما مانند تمام بازارهای کار در ایران در سینما نیز تفاوت ها وجود دارد، با نگاهی به تعداد فیلمسازان زن و فیلمسازان زنی که فقط با ساخت یک فیلم به حاشیه رانده شده اند می توان پاسخ این سوال را داد. حتی در جشنواره ی اخیر در بخش بازیگران مرد دو جایزه در نظر گرفته شده بود ولی با اینکه کاندیداهای زن همه درخشان بودند یک جایزه تعلق گرفت.

علت گرایش فعالان سینما و بازیگری به تبلیغات و گاه مدلینگ چیست؟

این موضوع در جهان هم مرسوم و باب شده است. کمپانی ها علاقمندند از شهرت و جذابیت هنرمندان برای فروش بیشتراستفاده کنند. به نظر من هیچ اشکالی به این موضوع وارد نیست. علاوه بر کمپانی برای هنرمند هم درآمدزایی می شود.

از نشریه اقتصاد ایده آل

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد دانش آموختگان سینما و کارگردانی به چه کارهایی مشغولند و اوضاع کسب و کارشان چگونه است؟