loading

اصناف در تکاپوی تدارک بازار شب عید

2:45 یکشنبه 29 بهمن 96
اصناف در تکاپوی تدارک بازار شب عید

اصناف در تکاپوی تدارک بازار شب عید

اصناف در تکاپوی تدارک بازار شب عید

فروغ صراف زاده

مشاور روابط عمومی تجاری و برند

نمایندگان اصناف و واحد های تولیدی و فروشگاهی، در هفته ها و روزهای پایانی سال بیشترین فروش خود را تجربه می کنند.

کارزاری که اصطلاحا از آن با عنوان شب عید یاد می شود. بازه ی زمانی که با فرارسیدن بهمن ماه آغاز و تا ساعات پایانی قبل از تحویل سال ادامه پیدا می کند. پوشاک ،کیف و کفش، صنایع چوبی و دکوراسیون، شیرینی و شکلات، آجیل و خشکبار،میوه و تره بار ،مرغ و گوشت، آژانس های مسافرتی و مجریان تورها، قالیشویی ها، آرایشگاهها و مراکز ارائه دهنده خدمات زیبایی ،شرکتهای خدماتی، روغن ها و برنج و قند و شکر بازارهایی هستند که مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرند؛ در کنار اینها اصناف بسیاری مانند عرضه کنندگان گل و گیاه و ماهی های زینتی، محصولات شوینده و بهداشتی تحرک بازار را تجربه می کنند و چه بسا مشاغلی هم هستند که فقط در ایران فروش و رونق دارند و به اندازه ی تمام سال اصناف دیگر فروش و سوددهی دارند.

از سویی اتحادیه در تدارک تمهیدات تنظیم بازار شب عید هستند و زیر ساخت های لازم برای کنترل روزهای پر تکاپو را مهیا می سازند.

البته موضوع بازار شب عید و تکاپوی پایان سال در دنیا نمونه های مشابه دارد با این تفاوت که انواع حراج ها و به اصلاح آف برند ها در آن زمان اتفاق می افتد اما در کشور ما بالاترین قیمت ها مربوط به این بازه زمانی است و کیفیت عرضه کمتر کنترل می شود.

طبق آخرین نظر سنجی های آنلاین و میدانی انجام شده از سوی خبرگزاری شبستان، 58 درصد از ایرانیان ترجیح می دهند برای آغاز سال، لباس نو بخرند؛ به عبارت دیگر اولویت نخست مردم، تهیه پوشاک و البسه جدید است این در حالیست که 12 درصد از ایرانی ها خرید آجیل و شیرینی را مهمترین اولویت خود می دانند. 5 درصد به فکر خریداری اتومبیل بهتر و جدیدتر هستند. 12 درصد دیگر به فکر تامین هزینه سفرهای نوروزی ، 4 درصد در پی نوکردن وسایل منزل و دکوراسیون و 9 درصد سایر موارد هستند.

اگر اسفند ماه (ماه پایانی سال) را به سه دهه تقسیم کنیم و تکاپوی اصناف را در هر دهه مورد سنجش و اندازه گیری قرار دهیم خواهیم دید که در هر دوره ی ده روزه رونق برخی از اصناف بیشتر است و با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شدت و ضعف فروش، نوساناتی را تجربه می کند. بازار برنج و میوه معمولا از پر حاشیه ترین و خبرسازترین ها در این دوران هستند که رئسا و مسیولین اتحادیه ها به طور مرتب از طریق رسانه ها در مورد این بازار و چگونگی تنظیم آن اطلاع رسانی می کنند.

از سویی با وجود اینکه خانه تکانی جزیی از آداب و رسوم ایرانیان در پایان سال است خرید ها و تدارکات مربوط به این امر به نوعی بخشی از خرید های پایان سال را تشکیل می دهد. از این رو به عنوان مثال می توان به ترافیک و افزایش چشمگیر سفارشات قالیشویی ها در دهه ی دوم اسفند ماه اشاره کرد. اما در مقابل شرکتهای خدماتی تا دقایق پایانی سال مشغول ارایه سرویس به مشتریان منازل مسکونی هستند. اما فروش آجیل و خشکبار از دهه ی اول اسفند ماه وارد موج عرضه و تقاضا می شود و تا پایان اسفند به همین منوال ادامه می یابد.

در مقابل ماههای آغازین سال معمولا با رکود همین اصناف و در مقابل رونق اصناف دیگر همراه است، به طور مثال بازار مسکن در سه ماهه اول سال با رشد و تحرک همراه است اما پوشاک و کیف و کفش دوران سکوت و سکون را تجربه می کند.

از نشریه اقتصاد ایده آل

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد اصناف در تکاپوی تدارک بازار شب عید