loading

ایکیا در ایران

1:47 چهارشنبه 18 بهمن 96
ایکیا در ایران

ایکیا در ایران

بزرگترین خرده فروشی لوازم خانگی دنیا چگونه برای ایرانیان اشتغالزایی کرد

فروغ صراف زاده

مشاور روابط عمومی تجاری و برند

جالب است بدانید که باوجود اینکه ایکیا نماینده رسمی در ایران ندارد اما فروشندگان و خریداران و طرفداران و مشتریان وفادار بسیاری دارد.

انواع مصنوعات چوبی و سفالی، مبلمان، ملزومات غذا خوری و لوازم آشپزخانه، کالای خواب و اتاق کودک، گلدان و انواع صنایع دستی حصیری، فرش و زیر انداز و صدها قلم کالای خانگی دیگر اجناسی هستند که بزرگترین خرده فروشی لوازم خانگی دنیا یا همان برند فروشگاههای زنجیره ای ایکیا در اختیار شیفتگان این محصولات دکوراتیو قرار می دهد.

در هفته ای که گذشت شرکت ایکیا (ایکه آ) با انتشار اطلاعیه ای از درگذشت اینگوار کامپراد ، مؤسس این شرکت در شامگاه شنبه (۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن) خبر داد. آقای کامپراد در ۹۱ سالگی و پس از یک دوره کوتاه بیماری درگذشت. اینگوار کامپراد در سال ۱۹۲۶ در اسملاند، استانی در جنوب سوئد متولد شد. او در ۱۷ سالگی شرکت ایکیا را تأسیس کرد که بعدها به شهرتی بین المللی رسید. در حال حاضر این شرکت تولیدکننده اسباب و اثاثیه خانه ۴۰۰ شعبه در پنجاه کشور جهان دارد.

فروشگاه های ایکیا به دلیل ارائه مبلمان های ساده، شیک و نسبتا ارزان در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد. سود این شرکت در سال گذشته ۳۴ میلیارد یورو بوده است.

چرا در ایران از ایکیا استقبال شد؟

به گفته خانم طهوری از فروشندگان این برند در شهر رشت، در ایران چند شیوه برای ثبت سفارش این محصولات وجود دارد. روش اول اینکه از یکی از 400 فروشگاه بزرگ ایکیا در کشورهای مختلف خرید کرده و کالا را از طریق گمرک به ایران ارسال می کنند. روش بعد ثبت سفارش از طریق سایت (فروشگاه بزرگ اینترنتی ایکیا) و تحویل در کشورهایی که نمایندگی دارد است.

در سالهای اخیر بسیاری از افراد به فروش این محصولات روی آورده اند که عمدتا از طریق تبلیغات و فروش در اینترنت و شبکه های اجتماعی این کار را انجام می دهند.

محمد رضا توصی از دیگر فروشندگان ایکیا در شهر تهران و ایران در گفت و گو با خبرنگار ما می گوید: در پاسخ به سوال شما که پرسیدید چرا با برند آیکیا کار می کنید و آیا برند مشابهی هم دارد یا خیر؛ باید گفت که یکی از مهمترین دلایل، جا افتادن ایکیا بین مردم است که به نسبت دیگر برندها خیلی خوب شناخته شده .چنانکه شما زمانی که اصطلاحا از گوگل ترند استفاده می کنید مشاهده می کنید که مقداری که ایکیا برای لوازم خانگی سرچ می شود کالاها و برندهای دیگر سرچ نشده اند و درصد پایین تری دارند. ما در گذشته نظر سنجی های بسیاری از مشتریان و خریداران انجام می دادیم، آنقدری که محصولات ایکیا مورد استقبال بود محصولات برندهای دیگر خواهان نداشت. از سویی طبق شعار خود ایکیا که می گوید ( هم بازی و هم خرید) چون پس از خرید این محصولات نیاز به اسمبل شدن دارند و تنها نوع لوازم خانگی هستند که اسمبل آن توس خود مشتری نهایی انجام می شود و در پاره ای موارد هم می توانند از تکنسین برای نصب استفاده کنند اما آنقدر ساده است که حالت بازی و سرگرمی دارند. در واقع به عنوان مثال اگر یک میز خریداری می شود، اجزای آن تماما جداگانه است و نیاز به اسمبل شدن دارد تا قابل استفاده شود. علت دیگر موفقیت این برند قیمت نسبتا پایین آن است که البته با توجه به شرایط گمرکی آن قیمت به قیمت تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد از پایین به متوسط می رسد اما در مقایسه با کالاهای دیگر قیمت پایین تری دارد. عامل بعدی تنوع بسیار بالای کالاهای ایکیا است که به جرئت می توان گفت جزو برندهایی است که حرف اول را در تنوع کالا می زند.

طوسی در ادامه افزود : تعرفه های گمرکی بالا برای ورود به ایران نسبت که قیمتی که در سایت ایکیا درج شده موجب نارضایتی مشتری می شود تا آنجا که ممکن است مشتری تصور کند ما به عنوان فروشنده ایکیا در ایران برای سود بیشتر قیمتها را دستکاری می کنیم که قطعا اینگونه نیست. در حالی که تعرفه ی گمرکی ایکیا فقط 60 درصد است جدا از هزینه هایی که ما برای ویزا و سفر و بسته بندی و ارسال کالا داریم ؛ زیر ایکیا در ایران نمایندگی رسمی ندارد و ما برای خرید باید به نزدیک ترین نمایندگان در کشورهای همسایه؛ ترکیه یا امارات سفر کنیم، که با در نظر گرفتن این مقوله میبینیم که سود ایکیا برای فروشندگان این برند در ایران بین 20 تا 25 درصد است. اما جذابیت این کار باعث می شود فروشندگان رضایت نسبی دارند.

وی همچنین گفت طبق آخرین نظر سنجی ها؛ بالاترین میزان استقبال خریداران ایرانی مربوط به کالاهای آشپزخانه است پس از آن به ترتیب کالای خواب و اتاق کودک و مبلمان و دکوراسیون مورد استقبال ایرانیان هستند و تقریبا می توان گفت همه نوع کالای آن در ایران مورد استقبال واقع شده.

منتشر شده در هفته نامه اقتصاد ایده آل

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد ایکیا در ایران