loading

دنیای وب در برندسازی

11:24 شنبه 23 دی 96
دنیای وب در برندسازی

دنیای وب در برندسازی

سارا علوی نیا

کارشناس ارشد مارکتینگ و باشگاه مشتریان

در گذشته بازاریابی امری بود که در شرح وظایف نیروی انسانی کسب و کارها و برند ها می گنجید. سالها گذشت و حال نیروی انسانی یک قدم عقب تر از تکنولوژی به عنوان گردانندگان و ناظران فعالیت دارند و دنیای وب حرف اول را می زند. آنچه در ادامه گفته می شود جزییات و چگونگی وابستگی فرآیند برندینگ به اینترنت است. موضوعی که یکباره ماهیت برندینگ را تغییر داد و بیشتر از هر زمانی کسب و کارها را به دنیای وب وابسته ساخت.

برند سازی بر مبنای اینترنت، خود یک استراتژی است که در آن صاحبان برند از قدرت اینترنت استفاده کرده و کسب و کار خود را رونق می دهند. اینترنت به عنوان یک ابزار قدرتمند، در برند سازی و توسعه ی فعالیتهای بازاریابی استفاده می شود. در واقع اینترنت به عنوان یک رسانه و به قصد تبلیغ و معرفی یک برند نقش موثری ایفا می کند. استفاده از اینترنت منجر به افزایش فروش می شود. همچنین اینترنت بستری را فراهم می آورد که بدون توجه به کوچک یا بزرگ بودن کسب و کار، فرصت پیشترفت در آن برای همه بطور یکسان ایجاد می شود. بیشتر مردم تصور می کنند که بیشترین بهره وری از اینترنت به خاطر موتورهای جستجوگر می باشد، در صورتی که موتور جستجوگر فقط ابزار می باشد. برند سازی اینترنتی خود یک تکنیک مدیریت برند است و طراحی سایت، سئو بهینه سازی، سوشیال مارکتینگ، بلاگ ها و .... متد هایی هستند که در رابطه با برند سازی اینترنتی به کار گرفته می شوند. در دنیای وب، فرصت ها نا محدودی برای معرفی و تبلیغ خلاقانه و به شیوه های جدید وجود دارد. این روزها بازاریابان و تمام دست اندرکاران تجارت مدت زمان زیادی را در اینترنت سپری می کنند ولی هنوز هم از این فرصت بی نظیر به بهترین نحو استفاده نشده است. یکی از بهترین مزیت های اینترنت ، معرفی کالا و خدمات از طریق سایت، می باشد. اشتباه رایجی که بسیاری از مردم می کنند این است که سایت را با کاتالوگ اشتباه می گیرند. سایت نه تنها کاتالوگ نیست بلکه مناسبترین فضا برای معرفی دقیق و کامل، کالا و خدمات و برآوردن نیازهای مشتری می باشد.

EBAY مثالی از برندینگ آنلاین

بهترین مثال، موفقیتى است که توسط ئى بى (EBay) به دست آمد . اکثریت کسانی که به فضای اینترنت آشنایی دارند، اى بى را مى شناسند و کار کردن با آن را می دانند. ئى بى با وب سایت جدیدش (business.ebay.com) که مخصوص نیازهاى صنعتى طراحى شده ، تلاش مى کند که این بخش را نیز جذب نماید . این وب سایت همه نیازهاى یک شرکت را که ممکن است بخواهد بفروشد یا بخرد ، از ملزومات دفترى تا اجزا الکتریکى و تجهیزات سنگین عرضه مى کند .

چگونگى ارائه خدمات و کالا به صورت آنلاین به گروه هاى هدف از مالکان شرکت هاى کوچک تا خریداران بسیار بزرگ صنعتى ،بستگى دارد . تحقیقى که شرکت اچ پى در مورد الگوهاى خرید شرکت هاى کوچک انجام داده است ، مشخص کرده است که این تصمیم گیرندگان ترجیح مى دهند کالاها و خدمات را آنلاین بخرند یا لااقل در اینترنت جستجو کنند و اطلاعات مورد نیازشان را به جای شیوه های قدیمی و سنتی بصورت مدرن و با استفاده از جستجو در فضای اینترنت بدست آورند. بدین سبب ، اچ پى سایتى را طراحى نموده است که شرکت هاى کوچک و متوسط را هدف قرار داده و مالکان را با تبلیغات وسیع ، ایمیل هاى مستقیم ، و ارسال کاتالوگ به سوى این سایت مى کشاند .

در آخر بصورت خلاصه به این نکته اشاره می شود که اینترنت به صورت دنیایی گسترده می باشد و البته باید عواملی را که نقش کلیدی دارند در نظر داشت به عنوان مثال دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف جغرافیایی و اثر فرهنگ غالب. به عنوان مثال در حالی که در بنگلادش تنها ۱۵ درصد جوانان به اینترنت دسترسی دارند، این رقم در تایلند به ۸۳ درصد می رسد. همچنین با کاهش سطح تحصیلات، میزان دسترسی به اینترنت در تمام کشورها به طرز معناداری کاهش می یابد.

منتشر شده در هفته نامه سراسری اقتصاد ایده آل

0 پیام

نظر شما در مورد دنیای وب در برندسازی