loading

پوشش حرفه ای چیست؟ لباس فرم ها چگونه انتخاب می شوند؟

17:38 چهارشنبه 17 خرداد 96
پوشش حرفه ای چیست؟ لباس فرم ها چگونه انتخاب می شوند؟

پوشش حرفه ای چیست؟ لباس فرم ها چگونه انتخاب می شوند؟

فروغ صراف زاده_ پوشش حرفه ای گاهی لباس ایمنی کار و گاهی کت و شلوار های برند است. انتخاب پوشش ما در محیط کار، فارغ از تصمیم کارفرما انتخابی است که کارمندان را به حرفه نزدیک تر میکند و در نگاه مشتری کسب و کار را حرفه ای تر جلوه می دهد. کسب و کار فرآیندی است که در آن؛ خدمت و یا محصول در ازای مبالغی ارائه می شود و نیاز مشتریان را هموار می سازد. حال اگر ما به عنوان کارگزار، کارفرما، کارمند و کارگر فرایند کار را جدی نگیریم به طبع از سوی مخاطبان نیز جدی گرفته نخواهیم شد. پوشش و شرایط ظاهری از مولفه های جدی در هر کسب و کار است. این پوشش ممکن است برای کارکنان یک فروشگاه کوچک یا یک شرکت چند ملیتی بین المللی باشد.که در ادامه ی این متن بیشتر به آن می پردازیم.

رسمی ترین و جهانی ترین پوششی که برای انسان امروز مورد استفاده قرار میگیرد برای مردان کت و شلوار و برای زنان کت و دامن است. البته در کشورهای اسلامی این کت و دامن برای زنان در قالب مانتو و شلوار های اداری ارائه می شود. زنان در استفاده از رنگ پوشش های اداری انتخاب های بیشتری پیش رو دارند که البته بسته به تصمیم کارفرما و هیئت مدیره ی هر مجموعه متفاوت است. در مورد پوشش حرفه ای برای مردان، رنگ ها محدود تر و رسمی تر هستند.

ویژگی های یک پوشش حرفه ای چیست؟

پوشش حرفه ای همان ظاهری است که آراسته و پیراسته به دور از اغراق و آشفتگی و با چاشنی ادب و متانت، می شود ظاهر یک کارمند یا کارفرمای حرفه ای که در نگاه اول مقبول به نظر خواهد رسید. با توجه به اینکه بیشترین مخاطبان و مشتریان هر کسب و کاری در اولین برخورد از ظاهر قضاوت خواهند کرد؛ لذا مهم است که ویژگی های ظاهری صاحبان مشاغل از سوی آنها بیشتر مورد توجه قرار گیرد. پاکیزگی جسم و لباس و مرتب بودن ظاهر با در نظر گرفتن متانت و سادگی، این هدف را محقق خواهد ساخت.

مردان با پوشیدن پیراهن های ساده و کت های کلاسیک در مذاکرات اداری و رسمی می توانند بهتر دیده شوند و زنان با پرهیز از آرایش های اغراق شده، ساده و محجوب به پوشش حرفه ای مذاکرات نزدیک می شوند. قابل ذکر است که در هیچ کجای دنیا، نشان دادن بدن و پوشش های غیر رسمی در محل کار ارزش به حساب نمی آید.

در مورد زیورآلات نیز استفاده از ساعت و برای افراد متاهل ساعت و حلقه ی ازدواج در دست چپ توصیه شده است. استفاده از بج سینه ی مخصوص هر مجموعه در سمت چپ سینه، نیز ظاهر را حرفه ای تر نشان داده و مفهوم وابستگی آن فرد به یک سازمان را به مخاطب منتقل می کند.

بهتر است جوراب ها همرنگ کفش انتخاب شود و کفش های اسپورت و راحتی همراه لباسهای رسمی استفاده نشود.

لازم است لباس فرم بیش از یک دست در اختیار کارکنان قرار گیرد و هزینه تامین آن بر عهده مجموعه و کارفرما باشد. معمولا آنچه بر عهده کارمندان است هزینه های نگهداری و تعمیرات لباس است که مربوط می شود به تغییر سایز ها و اتوشویی و خشک شویی. بهتر است به کارکنان توصیه شود یک دست از لباس فرم را نوتر نگه دارند تا در روزهای مهم و مذاکرات و رویدادهای خاص به تن کنند. لباس فرم ها معمولا در دو نمونه ی آماده شده و قابل سفارش در بازار موجود هستند. اجرا و انتخاب لباس فرم معمولا پس از تصمیم هیئت مدیره از سوی روابط عمومی و یا منابع انسانی مجموعه ها انجام می پذیرد. به طور معمول پس از انجام هماهنگی ها و انعقاد قرارداد با مرکز فروش لباس، ساعاتی برای سایز گیری و مراجعه کارمندان به آن مکان در نظر گرفته می شود. گاهی نیز بسته به اندازه سازمان این سایز گیری درون سازمان و در بازه های زمانی مشخص انجام می شود.

معمولا برای اینکه کارمندان برای استفاده از لباس فرم از خود مقاومت نشان ندهند، روز انعقاد و یا تمدید قراردادهای استخدام این مورد به طور کتبی به اطلاع و امضای کارکنان می رسد و تخلف از سوی منابع انسانی و مدیر بخش های کاری تذکر داده می شود.

منتشر شده در نشریه اقتصاد ایده آل

2 پیام

فروغ نایب ﺳﻪ شنبه 13 تیر 96 1:6
بهترین لباس فرم اداری ایران چه رنگی است
لیلا ماکتاب ﺳﻪ شنبه 13 تیر 96 1:56
لباس فرم ارزان و مرغوب معرفی می کنید؟ تولیدی خوب

نظر شما در مورد پوشش حرفه ای چیست؟ لباس فرم ها چگونه انتخاب می شوند؟