loading

چگونه می توان رزومه نوشت؟

16:50 پنج شنبه 11 خرداد 96
چگونه می توان رزومه نوشت؟

چگونه می توان رزومه نوشت؟

فروغ صراف زاده_ رزومه یا همان cv اصطلاحی است که دانش آموختگان و افراد جویای کار زیاد با آن سر و کار دارند. برای استخدام شدن در یک سازمان ارسال و ارایه رزومه از ضروریات است و گاه ممکن است افرادی با تجربه و دانش نسبتا خوب به علت نداشتن مهارت کافی در رزومه نویسی توان رقابت کمتری با دیگر افراد متقاضی آن شغل داشته باشند.

رزومه عبارت است از یک برگه یا یک فایل متنی که افراد جویای کار را به صاحبان مشاغل معرفی می کند. رزومه همیشه هم نوشتاری نیست و حتی در مشاغل سنتی و محیط های غیر رسمی نیز، افراد جویای کار به آن نیاز دارند و گاهی بصورت شفاهی آن را ارائه می دهند.

اجزای تشکیل دهنده یک رزومه چیست؟

در یک رزومه شغلی معمولا مجموعه اطلاعاتی گنجانده می شود که شامل: نام و نام خانوادگی، سال تولد، شماره ملی و شناسنامه، نشانی دقیق محل سکونت و کد پستی، ایمیل، شماره های تماس، شماره تماس ضروری، شماره تماس برخی اعضای خانواده، گروه خونی، سابقه بیماری خاص ، آلرژِی های غذایی و دارویی، عکس پرسنلی واضح و... است.

پس از این اطلاعات شناسایی اولیه لازم است خیلی دقیق مدارک تحصیلی با ذکر سال اخذ مدرک ،سطح،محل تحصیل و معدل نوشته شود. سعی کنید این موارد را در جدول طبقه بندی کنید تا مخاطب سریعتر و بهتر متوجه مفهوم آن شود و با نگاهی گذرا بتواند اطلاعات دقیقی از سطح تحصیلی شما بدست آورد.

سپس در مورد دوره هایی که علاوه بر تحصیلات رسمی گذرانده اید بنویسد. ذکر کردن نوع دوره ،طول دوره، موسسه ارائه دهنده مدرک از ضروریات است .چرا که کارفرما را از مهارتهای فنی شما آگاه می سازد.

اگر در گذشته تالیف، مقاله، کتاب و یا پژوهشی در خور توجه انجام داده اید بهتر است تا در مورد آن بطور خلاصه دو الی سه سطر بنویسید.

توجه داشته باشید که هر ادعایی در مورد گذراندن دوره های مهارت آموزی، سوابق شغلی و تحصیلی و غیره مستلزم پیوست شدن تصویر اصل و رونوشت این مدارک به رزومه است.

از مهم ترین بخش های رزومه نویسی ذکر سوابق شغلی است. لازم است این سوابق با ذکر سمت شغلی، نام شرکت و یا مجموعه، مدت زمان همکاری، علت ترک کار، نشانی و شماره های تماس دقیق آن مجموعه ها نوشته شود. ارائه رضایت نامه از محل کارهای قبلی کمک میکند که با سرعت بیشتری اعتماد کارفرمای جدید به شما جلب شود.

اگر سوابق کاری پراکنده و غیر مرتبط با هم دارید؛ یعنی در زمینه های مختلف شغلی فعالیت داشته اید بهتر است رزومه را برای هر مجموعه جدا گانه بنویسید و یا همان رزومه همیشگی را هر بار مجددا مورد بازنگری قرار دهید؛ چرا که یه رزومه سردرگم کننده که شما را شبیه به یک آچار فرانسه جلوه دهد کمکی به بهبود فرآیند استخدام نخواهد کرد. کارفرمایان ترجیح می دهند یک فرد متخصص را استخدام کنند نه فردی که از هر کاری اطلاعات سطحی و ناکارآمد داشته باشد.

بهتر است در رزومه علاقه مندی های شغلی خود را نیز ذکر کنید تا کارفرما بتواند بهتر تصمیم بگیرد و در صورت استخدام شما را در قسمتی از سازمان استخدام کند که مورد علاقه شما نیز باشد.

فرم های آماده رزومه معمولا در اینترنت وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد گاهی نیز کارفرما یک فرم خام در اختیار متقاضیان قرار می دهد تا در مدت زمان کوتاهی آن را تکمیل نمایند اما توصیه می شود شما همیشه فایل و یا نسخه چاپی از رزومه خود در دسترس داشته باشید و سالانه آن را به روز کنید.

منتشر شده در هفته نامه سراسری اقتصاد ایده آل

5 پیام

محمود . جمعه 20 مرداد 96 12:38
رزومه یک کلمه فرانسه است ؟
خلیل نژاد شریف ﺳﻪ شنبه 17 مرداد 96 20:33
های . کاربردی بود مرسی استاد
pas. mk ﺳﻪ شنبه 17 مرداد 96 20:0
خوشمان آمد
شیما سالاروند ﺳﻪ شنبه 13 تیر 96 1:11
ممنونم لطفا در مورد روش های کاریابی ها و ثبت نام در کاریابی هم راهنمایی کنید
محمدوکیلی نیا ﺳﻪ شنبه 13 تیر 96 1:29
خیی خوب بود .روش رزومه نویسی

نظر شما در مورد چگونه می توان رزومه نوشت؟